1. خانه
 2. -
 3. دسته‌بندی نشده
 4. -
 5. آشنایی با بتن تقویت‌شده با الیاف شیشه
آشنایی با بتن تقویت‌شده با الیاف شیشه

آشنایی با بتن تقویت‌شده با الیاف شیشه

فهرست عناوین

الیاف شیشه در بتن فرم تخصصی بتن است. یک ماده کامپوزیتی بر پایه سیمان است که با الیاف شیشه‌ای مقاوم در برابر قلیایی تقویت‌شده است.

الیاف هدفی شبیه به فولاد تقویت‌کننده در بتن دارند و همچنین مقاومت خمشی، کششی و ضربه‌ای را اضافه می‌کنند. درنتیجه می‌توان از GFRC برای تولید محصولات بتنی معماری سبک و قوی مانند پانل‌های ساختمانی استفاده کرد.

همچنین به دلیل خواص منحصربه‌فرد و استحکام کششی آن می‌توان از آن برای ایجاد محصولات بتنی تزئینی مانند پانل‌های دیواری نما، اطراف شومینه، روکش‌های روشویی و میزهای بتنی استفاده کرد. بیشتر متخصصان کانتر بتنی به دلیل تطبیق‌پذیری، استحکام و وزن سبک‌تر، از GFRC به‌عنوان تکنیک انتخابی خود استفاده می‌کنند. یکی از بهترین راه‌ها برای درک واقعی مزایای GFRC ، نگاه عمیق‌تر به این ترکیب منحصربه‌فرد است.

الیاف شیشه در بتن چیست؟

الیاف GFRC مشابه فایبرگلاس خردشده (نوعی که برای تشکیل بدنه قایق و سایر اشکال سه‌بعدی پیچیده استفاده می‌شود) است، اگرچه بسیار ضعیف‌تر است. از ترکیب مخلوطی از ماسه ریز، سیمان، پلیمر (معمولاً یک پلیمر اکریلیک)، آب، سایر مواد افزودنی و الیاف شیشه‌ای مقاوم در برابر قلیایی ساخته می‌شود.

کاربرد الیاف شیشه در بتن

 • توانایی ساخت پانل‌های سبک
 • اگرچه چگالی نسبی آن مشابه بتن است، پانل‌های GFRC می‌توانند بسیار نازک‌تر از پانل‌های بتنی سنتی باشند و آن‌ها را سبک‌تر کند.
 • مقاومت فشاری، خمشی و کششی بالا
 • دوز بالای الیاف شیشه منجر به استحکام کششی بالا می‌شود درحالی‌که محتوای پلیمر بالا بتن را انعطاف‌پذیر و در برابر ترک‌خوردگی مقاوم می‌کند. تقویت مناسب استحکام اجسام را بیشتر می‌کند و در پروژه‌هایی که ترک‌های قابل‌مشاهده قابل‌تحمل نیستند بسیار مهم است.
 • افزودن الیاف شیشه در حدود 10 درصد حجم، استحکام کششی را تقریباً دو برابر و مقاومت در برابر ضربه را حدود 10 برابر افزایش داد.

نحوه استفاده از GFRC

برای برتری یافتن بر مشکل کاهش کارایی بتن ساخت قطعات GFRC در اثر افزودن الیاف شیشه خرد شده (چاپد) باید از سنگدانه های اندازه ریزدانه پودری تا متوسط که از الک شماره 30 تا 50 عبور می کند (0.3 میلی متر تا 0.6 میلی متر) در ترکیبی از پوزولان ها (مانند غبار میکروسیلیس یا متاکائولین) مواد پلیمری و فوق روان کننده های بتن استفاده شود.


از دیگر موادی که در ترکیب های معمول با الیاف شیشه AR بکار می روند عبارتند از: سیمان به نسبت مساوی با وزن ماسه مصرفی، پلیمر های استایرن اکریلیک، EVA یا رزین SBR به میزان 6 درصد جامد وزنی مواد سیمانی و آب با نسبتی حدوداً بین 0.3 تا 0.35 در تناسب با سیمان مصرفی (w/c) می باشند.

معمولاً برای ترکیب فایبرگلاس و سایر ترکیبات فوق الذکر و جانمایی در قالب پروژه های GFRC تجاری از دو روش مختلف: اسپری و پیش مخلوط استفاده می شود.

کاربرد  مش AR در بتن

توری مش قلیایی یکی از محصولات پرکاربرد در بتن کاری می باشد.

 • ایجاد یکپارچگی در بتن
 • کاهش ضخامت و وزن بتن
 • این  مش مانع از رشد ترک‌های انقباضی و جمع شدگی بتن که از زمان بتن‌ریزی اتفاق می‌افتد می‌شود
 • کاهش آب انداختن و جداشدگی بتن
 • استحکام بتن و افزایش قابلیت کششی آن
 • ترمیم و احیای بتن آسیب دیده و قدیمی

جمع بندی

یکی از مهمترین کاربردهای مش قلیایی در بتن کاری است.که سبب افزایش مقاومت بتن در برابر عوامل مضر و محیط های قلیایی می شود. دارای ابعاد و اندازه های مختلف می باشد این محصول در ایران تولید نمی شود و همراهان گرامی میتوانند با مراجعه به سایت اطلاعات کاملتری در حیطه توری فایبرگلاس و خرید این محصول داشته باشند.

امتیاز دهید

جدیدترین مطالب